RESULTAT 2015-12-04

Lätt bana

Det går att beställa hela tävlingsdagen på DVD genom att kontakta info@kalmartravet.se.

Lopp 1

Högst 18.000 kr
2140 m. Tillägg 20 m vid vunna 4.001 kr
20.000-9.300-5.700-3.850-2.500-2.100(2.100)

1 CARGO PALEMA Ottosson Dan (Sjöström Christin) 2/2160 3,62 1,42 17,7g
2 ADAMIA Untersteiner Johan (König Ulla) 4/2160 (37) 1,38 18,8
3 LOVELY JONS Jonsson Thomas 7/2160 (121) 2,40 20,0
4 SOLROS FRÖ Gustafsson Kjell (Jönsson Anna) 1/2140 (146) 20,9
5 NEMO ROLS Madsen Thomas (Johansson Johanna) 6/2160 (590) 20,5
6 CHEESEAHE Stjernström Micael (König Ulla) 3/2140 (474) 21,4g
7 PUKETORPS COOKIE Eriksson Christoffer (Good Anna) 2/2140 (346) 21,6
Opl. K.Y.KRATOS (349) 22,1g, INDIANA STAR (503) distg, ORANGE SAND (46) dug, ALFAS HOT SOUP (62) d3g, RASPBERRY BARET (149) d9g
Strukna: 4 VEGAS MOOREA
Segermarginal: många längder
Segrare: CARGO PALEMA 5 br. v e ADAMS HALL (US) - CEMENTA PALEMA e ALF PALEMA (US)
Ägare: Team Krutrök HB, m fl
Uppfödare: Bender Karl-Erik, Kvänum

Lopp 2

DAMKLUBBENS MONTÉFINAL
4-åriga och äldre 50.000 - 350.000 kr.
2140 m. Monté. Autostart. 10 startande.
25.000-13.200-9.500-7.500-5.600-3.500-3.500-3.500 (8 priser)

1 SORRIDERE Fajersson Catrin 5/2140 2,93 1,48 16,9a
2 SING OF MARS (FR) Larsson Evelina (Lorentzen Jörgen) 6/2140 (95) 2,17 17,1a
3 GOLD'N GAMBLER Benlow Linn (Palm Katarina) 2/2140 (142) 2,50 17,2a
4 SUGARBOY PETOJ Wisén Alexandra (Persson Stefan) 3/2140 (19) 18,1ag
5 GOLDSEEKER Fajersson Maria (Andersson Göran B) 10/2140 (80) 20,5a
Opl. LEADER STILL (353) dista, LITTLE ITALY (427) dista, ROXETTA DOCTOR (893) distag, G.K.BURNOUT BABE (290) d6ag
Strukna: 6 AMINA HORNLINE
Segermarginal: 1.5 längd
Segrare: SORRIDERE 6 br. s e FROM ABOVE - SMILE e PROBE (US)
Ägare: Johansson Liselotte & Högström Henrik
Uppfödare: Stall Gasse KB, Visby

Lopp 3

AMATÖRERNAS GULDKLOCKA
2140 m. Autostart.
25.000-13.200-9.500-7.500-5.600-3.500-3.500-3.500 (8 priser)

1 ZLATAN C.K. Högström Lars (Holmquist Emma) 7/2140 10,21 1,68 15,7a
2 RESACA DE NANDO (IT) Karlsson Inge N (Aronsson Sofia) 2/2140 (25) 1,43 15,7a
3 FINISH STAR Gustafsson Kjell (Holgersson Annette) 1/2140 (137) 2,00 15,7a
4 RAQUEL GAR (IT) Svanhall Mats (Ahlborg Cecilia) 4/2140 (234) 16,0a
5 QUEEN SNOWBALL Johansson Börje Bs (Fajersson Catrin) 6/2140 (26) 16,0a
6 OLIMIN Olsson Dan-Åke (Persson Fredrik) 3/2140 (57) 16,7a
7 MADEMOISELLE BELLE Carlsson Tomas (Jonsson Thomas) 8/2140 (550) 16,9a
8 KALLSUP Carlsson Stefan (Johansson Jan E) 5/2140 (149) 17,0a
Strukna: -
Segermarginal: nos
Segrare: ZLATAN C.K. 7 mbr. v e MUSCLE MEMORY (US) - TESSA BROLINE e SNACK BAR (US)
Ägare: Holmqvist Emma, Tving
Uppfödare: Carlsson Christina & Krondahl Bengt

Lopp 4. V64-1

HÄSTEN I FOKUS 16 JANUARI
75.000 - 225.000 kr.
1640 m. Autostart.
30.000-13.500-8.500-5.700-3.650-(2.700) kr.

1 MORGANA BI (US) Untersteiner Peter 5/1640 1,92 1,53 13,1a
2 CAPRI T.T. Persson Fredrik 10/1640 (192) 3,16 13,5a
3 OLI FOLLO Zackrisson Anders 11/1640 (141) 3,14 13,7a
4 HUGELINDA Untersteiner Johan (Bendz Roy) 4/1640 (68) 13,8a
5 LOKE REVENUE Eriksson Kim (Hall Karin) 12/1640 (953) 14,0a
6 EASY JAZZ Ginman Oscar (Norgren Gunnar) 9/1640 (510) 14,0a
Opl. POMERANS DAG (503) 14,0a, LOC ZUBROWKA (867) 14,6a, NEJLIKA DAG (372) 14,9ag, FALCON SCOTT (335) 17,1a, THE TRUE F. (34) 18,2ag,
SHERIFFEN (181) d12ag
Strukna: -
Segermarginal: 3 längder
Segrare: MORGANA BI (US) 4 br. s e DONATO HANOVER (US) - MUSCOVITE (US) e MUSCLES YANKEE (US)
Ägare: Easy KB, Uppsala
Uppfödare: M Biasuzzi Stable Inc., USA

Lopp 5. V64-2

MARCON LADYS STOLOPP
Ston 18.001 - 75.000 kr.
1640 m. Autostart.
30.000-13.500-8.500-5.700-3.650-(2.700) kr.

1 ELLIX RHYME Untersteiner Johan 6/1640 2,78 1,44 15,6a
2 BLACK DREAM Olsson Dan-Åke 2/1640 (37) 1,76 15,7a
3 DANCE THE NIGHT IN Persson Stefan (Dahlén Magnus) 5/1640 (69) 1,64 16,0a
4 MISS MAY Oscarsson Kevin (Waldén Anna-Lena) 4/1640 (66) 16,4a
5 AERO ACKRA Fajersson Catrin (Edvinsson Carina) 7/1640 (230) 16,6a
6 EVERY REASONS Forsnor Dennis 1/1640 (70) 16,6a
Opl. GRAFIN NEO (644) 16,6a, PANZ DOUBLETROUBLE (349) 16,8a, MOONS GOLD RIVER (620) d9ag, CAMPARI LYBRO (119) d10ag
Strukna: 9 PUKETORP TINALINA
Segermarginal: en halv längd
Segrare: ELLIX RHYME 4 br. s e PINE CHIP (US) - HEUREKA SAFIR e LINDY'S CROWN (US)
Ägare: Easy KB, Uppsala
Uppfödare: HB Olivias Son, Lidköping

Lopp 6. V4-1, V64-3

SVENSK TRAVSPORTS UNGHÄSTSERIE - TREÅRINGSLOPP
3-åriga svenska 10.000 - 80.000 kr
2140 m. Autostart.
50.000-25.000-17.500-12.500-8.000-5.500-5.500-5.500 (8 priser)

1 MELLBY DUKE Untersteiner Johan (Untersteiner Peter) 4/2140 1,71 1,23 16,0a
2 CREAM BALLOON Zackrisson Tommy (Skäryd Malin) 11/2140 (258) 3,65 16,0a
3 NEWPORT BRODDE Sjunnesson Jörgen (Untersteiner Peter) 9/2140 (77) 1,74 16,1a
4 ELOF PALEMA Görtz Conny 6/2140 (214) 16,1a
5 EARTHQUAKE NEO Swedberg Robin (Persson Fredrik) 10/2140 (445) 16,4a
6 RESPECT Persson Stefan 1/2140 (110) 16,7a
7 MOON'S BALLERINA Karlsson Inge N 2/2140 (671) 16,8a
8 STARO JERSEY SIDE Lövgren Joakim 5/2140 (36) 18,1a
Opl. SPARKLING CLASSIC (816) 19,4a, MUCHO FLAX (283) 20,6ag
Strukna: 2 CHAMP DE MARS, 12 REX LANE
Segermarginal: en halv längd
Segrare: MELLBY DUKE 3 br. v e MUSCLE HILL (US) - NEEDLES'N PINS e EVER JET (FR)
Ägare: Mellby Gård AB, Malmö
Uppfödare: Mellby Gård AB, Malmö

Lopp 7. V4-2, V64-4

SPÅRTRAPPA - 15 BAKOM BILEN
50.000 - 165.000 kr.
2140 m. Autostart.
30.000-13.500-8.500-5.700-3.650-(2.700) kr.

1 IBIZA NALAN Persson Stefan (Karlsson Tommy R) 13/2140 9,25 1,93 16,2a
2 JOLENE DAY Zackrisson Anders 15/2140 (35) 1,57 16,3a
3 REKATOCHKLART Lövgren Joakim 10/2140 (22) 1,45 16,3a
4 HANTORPS CALVADOS Sjunnesson Jörgen (Holmberg-Jonsson Hanna) 3/2140 (110) 16,4a
5 RAVEN CHAT (DK) Zackrisson Tommy (Andersson Uddeholt Lena) 5/2140 (214) 16,4a
6 AURUMS CHAMSIN Eriksson Kim (Danielsson Håkan) 9/2140 (241) 16,6a
7 MOON'S RUDE BOY Karlsson Inge N (Johansson Ingemar) 11/2140 (700) 16,6a
Opl. CONNIE K. (313) 16,8a, STARCHIP BLUEBELL (1107) 17,3a, CRIOLLO (1390) 17,3ag, LOTTA ARVINGE (627) 19,3a, NIDOQUEEN JONS (670) distag,
EGONSON (65) d12ag
Strukna: 1 BARKÅKS LUCIFER, 6 MR LEONE S.T.
Segermarginal: en halv längd
Segrare: IBIZA NALAN 5 ljbr. s e SPOTLITE LOBELL (US) - ATENA NALAN e SUPER ARNIE (US)
Ägare: Nilsson-Thorén Emma, Nybro
Uppfödare: Karlsson Tommy R, Vassmolösa

Lopp 8. V4-3, V64-5, DD-1

TRAVGALAN 20 FEBRUARI
225.001 - 480.000 kr.
2140 m. Autostart.
35.000-16.300-10.000-6.750-4.300-(3.200) kr.

1 SHOGUN D.K. (DK) Eriksson Christoffer (Pilenberg Mikael) 5/2140 2,10 1,25 13,7a
2 SPRINGOVER Lövgren Joakim 1/2140 (50) 1,71 14,1a
3 MAXMILLIAN TROTTER Untersteiner Peter 3/2140 (74) 2,17 14,4a
4 GLOBAL RESPONS Persson Stefan 9/2140 (52) 14,5a
5 EDER BOB Untersteiner Johan 4/2140 (57) 14,6a
Opl. ALFAS FARAO (385) 14,7a MR ARKANSAS ROSE (484) 14,8a ANGELO AZZURRO (877) 14,9a INDIAN NALAN (496) 15,9ag
Strukna: -
Segermarginal: 4 längder
Segrare: SHOGUN D.K. (DK) 6 mbr. v e GENTLE STAR (NO) - LADYGILL (DK) e SUPERGILL (US)
Ägare: Jemi Racing HB, Skurup
Uppfödare: Fog Peter & Albér Leif, Danmark

Lopp 9. V4-4, V64-6, DD-2, V3-1

PETER JOHANSSONS MINNESLOPP FÖR LÄRLINGAR
225.001 - 750.000 kr, körda av C-E- eller F- licensinnehavare.
2140 m. Autostart.
50.000-25.000-17.500-12.500-8.000-(5.500) kr.

1 LILLAXEL Stjernström Micael (Zackrisson Anders) 11/2140 5,93 1,60 13,5a
2 DIXIE EXCLUSIVE Pettersson Paula (Untersteiner Johan) 5/2140 (20) 1,30 13,7a
3 PRETTY TRIO (IT) Jonasson Clara (Jonasson Camilla) 1/2140 (201) 2,71 13,8a
4 LIVI EDVARDS Eriksson Marika (Jonsson Thomas) 12/2140 (1152) 13,9a
5 MR SIMPSON Oscarsson Kevin (Lejon Johan) 7/2140 (126) 13,9a
6 ROSSO POMODORO (IT) Eriksson Tobias O (Burman Helena) 4/2140 (49) 14,0a
Opl. DEVS D'AMERIQUE (215) 14,1a DO IT KOMP (431) 14,1a PAMELA ALI (495) 14,2a TRANS ATLANTIC (242) 14,7ag SURINAM F.H. (DK) (76) uag
Strukna: 3 SALSA KNIGHT
Segermarginal: 3 längder
Segrare: LILLAXEL 5 br. v e JULIANO STAR (FR) - ANNA ROLS e LINDY'S CROWN (US)
Ägare: Carlsson Göran & Sohlström Jan
Uppfödare: Carlsson Göran & Sohlström Jan

Lopp 10. V3-2

4.001 - 40.000 kr.
1640 m. Tillägg 20 m vid vunna 12.001 kr
20.000-9.300-5.700-3.850-2.500-2.100(2.100) kr.

1 PIGGELIN C.K. Karlsson Inge N (Olausson Marie) 3/1660 3,18 1,55 15,5
2 NEW STAR P.H. Eriksson Kim (Axelsson Stefan) 1/1660 (83) 2,83 15,8
3 FIONA GUVIJO Ginman Oscar (Karlsson Tommy R) 2/1660 (431) 4,91 15,9
4 PICICO BLESSED (IT) Nilsson Staffan (Ekelund Jörgen) 4/1660 (461) 16,0
5 LEONA SMILE Eriksson Christoffer (Jonsson Thomas) 9/1660 (181) 16,0
6 AERO U.N.G. Olsson Dan-Åke 7/1660 (32) 16,5
7 ALFAS HEUREKA Zackrisson Anders 12/1660 (204) 16,6
8 WILLE W. Jonsson Thomas 10/1660 (243) 16,6
Opl. HJALMAR PALEMA (136) 16,7 TEXAS LIGUS (268) 16,7 LOC PERTINA (454) 18,0 G.K.IDAHO (1377) 18,8 C.D.C'S TOTTE (1622) 18,0 ROSA PARKS (63)
distg HARACZ DESIGN (597) d14g
Strukna: -
Segermarginal: 2.5 längd
Segrare: PIGGELIN C.K. 3 svbr. v e MARION MAD MONEY (US) - VICTORY CEREMONY e ALF PALEMA (US)
Ägare: Olausson Marie & Malin
Uppfödare: HB Stall Mellangården, Kråkerum, Jämjö

Lopp 11. V3-3

18.001 - 125.000 kr.
2640 m. Tillägg 20 m vid vunna 50.001 kr
30.000-13.500-8.500-5.700-3.650-(2.700) kr.

1 KOSMOPOLIT DU GULL Persson Fredrik 4/2660 2,73 1,99 16,9g
2 TALLAHASSEE Ginman Oscar (Karlsson Tommy R) 1/2660 (238) 3,19 17,0
3 UDDENS INDEX Svanhall Mats (Svanhall Irene) 1/2640 (401) 4,48 18,0
4 WINDWALKER Knutsson Kent 3/2660 (18) 17,6
5 JACK BOWLER Zackrisson Anders 2/2660 (156) 17,6
6 KNOCKOUT SKIFT Madsen Thomas 8/2660 (321) 18,7
Opl. C.D.C.'S ISAK (780) 19,7 MICAWBER (90) 20,4g JULIA BROWN FLAME (829) 20,8g FIRE LIFE (203) d10g
Strukna: 1 BRUCE SPRING LYBRO, 8 NOSY FACE, 10 VIDEO PICK (US)Segermarginal: en halv längd
Segrare: KOSMOPOLIT DU GULL 3 svbr. v e READY CASH* (FR) - CELEBRITY DEMI (US) e YANKEE GLIDE (US)
Ägare: Andersson Heiki & Bengt
Uppfödare: Gullberg Jan, Växjö

 Monté Kvallopp

4-åriga och äldre.
2140 m. Monté. Voltstart.

PUKETORPS ANNA Eriksson Gabriella (Good Anna) 1/2140 - - (ejg) d1g

 Kvallopp

Alla
2140 m. Voltstart.

AERO DIVA Johansson Börje Bs (Edvinsson Carina) 2/2140 - - (gdk) 20,8
THEFACEOFAJOKER Svanhall Mats (Svanhall Irene) 1/2140 - - (gdk) 23,8g
MICRO VICK Danielsson Håkan (Holmquist Emma) 3/2140 - - (gdk) 24,2
ESMERALDA JONS Jonsson Thomas 3/2160 - - (gdk) 23,5
LOKE NALAN Madsen Thomas 5/2160 - - (gdk) 24,4
AFRODITE MIGUAN Zackrisson Anders (Johansson Mikael W) 6/2160 - - (gdk) 25,0
G.K.PRIO ETT Fajersson Catrin 1/2160 - - (gdk) 26,2
MARENGO B.M.W. Gustafsson Kjell 4/2160 - - (ejg) d8g

Strukna: 5 BÅES QUEEN, 9 THENA MIGUAN

TIDIGARE TÄVLINGSDAGAR

November 2015
Fredag 20 november (V64, DD)
Torsdag 12 november (V5, V4, LD)

Oktober 2015
Fredag 30 oktober (V5, V4)
Fredag 23 oktober (V5, V4)
Fredag 9 oktober (V4)
Fredag 2 oktober (V64, DD)

September 2015
Lördag 26 september (V65)
Måndag 14 september (V5, V4, LD)
Fredag 11 september (V64, DD)

Augusti 2015
Fredag 28 augusti (V5, V4)
Söndag 16 augusti (V64, DD)
Söndag 2 augusti (V5)

Juli 2015
Lördag 25 juli (V65)
Söndag 5 juli (V64, DD)

Juni 2015
Lördag 27 juni (V65)
Söndag 21 juni (V75, DD)
Lördag 13 juni (V5, V4)
Lördag 6 juni (V5, V4)
Onsdag 3 juni (V86, DD)

Maj 2015
Lördag 23 maj (V5)
Fredag 15 maj (V5)
Lördag 9 maj (V5, V4)
Fredag 1 maj (V64, DD)

April 2015
Fredag 23 april (V5, V4)
Torsdag 16 april (V4, LD)
Torsdag 2 april (V64, DD)

Mars 2015
Söndag 22 mars (V4)
Fredag 13 mars (V64, DD)
Måndag 6 mars (V5, V4)

Februari 2015
Måndag 23 februari (V4, LD)
Lördag 14 februari (V75, DD, V4, V5)

Januari 2015
Fredag 23 januari (V5)
Söndag 11 januari (V64, DD)

December 2014
Måndag 29 december (V64, DD)
Söndag 14 december (V64, DD)

November 2014
Fredag 28 november (V64, DD)
Fredag 14 november (V5)

© 1999-2015 Kalmartravet | Sydöstra Sveriges Travsällskap, 394 70 Kalmar | 0480-44 35 50 | info@kalmartravet.se