RESULTAT 2016-10-21

Lätt bana

Det går att beställa hela tävlingsdagen på DVD genom att kontakta info@kalmartravet.se.

Lopp 1. Trio, Tvilling.
Elbolaget
2140 m. Tillägg 20 m vid vunna 6.001 kr
Pris: 15.000-7.500-4.400-3.000-2.100-2.000(2.000) kr.

1 HARLEY ZON Stjernström Micael (Stjernström Jonny) 1/2140 3,62 1,38 18,8
2 PUNK PALE Untersteiner Johan (Arnqvist Peter) 5/2140 (29) 1,59 18,8
3 ZOLA HAMMERING Eriksson Christoffer (Jonsson Thomas) 7/2160 (49) 1,70 18,6
4 8 CRAZY DAIZY ROLLAX Eriksson Kim (Danielsson Håkan) 1/2160 (85) 18,8
5 11 JACK NALAN Fajersson Greger 2/2160 (209) 19,1
6 13 ULIANO HÄSTAK Olsson Thomas S (Einarsson Ida) 6/2160 (703) 19,5
7 12 FANTASY G.G. Malmqvist Martin (Olsson Mårten) 3/2160 (475) 20,0
Opl. 4 HERO BAND, ZAZZY STAR FOUGETT, DO IT JOKER, SUEDOIS
Strukna: 1 PINKIE PIE, 9 LIMUS EFFI, 10 FARINA BOKO
Tempo: första 500 14.0 (14 Zola Hammering), 1000 17.4 (14 Zola Hammering)
sista 500 18.6
Segermarginal: 3 längder
Banförhållande: Något tung bana
Segrare: HARLEY ZON 4 br. v e TRITON SUND - BE A GOGO GIRL (US) e ANDOVER HALL (US)
Ägare: AC Maskin AB, Svärtinge
Uppfödare: Ohlzon Torbjörn & Madelen

Lopp 2. Trio, Tvilling.
Elbolaget
2640 m.
Pris: 7.000-3.500-2.500-2.300-2.100-2.000(2.000) kr.

1 13 LIVI EDVARDS Wiman Johan (Jonsson Thomas) 1/2700 2,92 1,36 16,5
2 8 EARTHQUAKE NEO Persson Fredrik 2/2660 (21) 1,27 17,9
3 7 VARENCIA Malmqvist Martin (Johansson Mikael W) 1/2660 (498) 2,57 17,9
4 2 G.K.SUPER CLASS Fajersson Catrin (Björkman Kenneth H) 2/2640 (136) 18,4
5 6 LOC ZATOPEK Svensson Åsa 6/2640 (231) 18,6
6 10 FALK NALAN Untersteiner Johan (Gustafsson Roger) 2/2680 (72) 17,8
7 1 BRUCE SPRING LYBRO Danielsson Håkan (Albrekt Lars-Erik) 1/2640 (1179) 18,9
Opl. 14 JAKE FACE, 12 FRIDA GERTZY, 9 KALLSUP, 3 TEXAS LIGUS, 5 BUTTERFLY CENTER
Strukna: 4 K.Y.KRATOS, 11 GUITAR MAN SAND
Tempo: första 500 19.5 (1 Bruce Spring Lybro), 1000 18.6 (5 Butterfly Center)
2000 17.5 (8 Earthquake Neo), sista 500 18.0
Segermarginal: 2.5 längd
Banförhållande: Något tung bana
Segrare: LIVI EDVARDS 10 br. h e GOBERNADOR (FR) - ISABELL INDEX e MACK LOBELL (US)
Ägare: Nyckelhästen HB (Jonsson Thomas)
Uppfödare: Lisa och Victor AB, Nacka Strand

Lopp 3. V4-1, Trio, Tvilling.
Elbolagsgruppens Fyraåringsserie (Försök 10 av 12 - Final 25/11)
2140 m. Tillägg 20 m vid vunna 80.001 kr, 40 m vid 265.001 kr
Pris: 20.000-10.000-5.700-4.000-2.500-2.100(2.100) kr.

1 3 MOON'S OKI DOKI Knutsson Kent 2/2160 3,78 2,21 14,5
2 5 FACE RIBB Kolgjini Lutfi 4/2160 (76) 2,57 14,6
3 4 MOON'S BALLERINA Karlsson Inge N 3/2160 (860) 7,29 15,0
4 7 GIJON Untersteiner Johan 2/2180 (13) 14,3
5 2 STAY CLASSY Zackrisson Tommy (Axelsson Stefan) 1/2160 (272) 15,3
6 6 COUNSELLOR ÅS (US) Untersteiner Peter (Lindgren Marcus) 1/2180 (162) 14,9
d 1 CREAM BALLOON
Strukna: -
Tempo: första 500 14.7 (4 Moon's Ballerina), 1000 14.3 (5 Face Ribb)
sista 500 14.6
Segermarginal: 1 längd
Banförhållande: Något tung bana
Segrare: MOON'S OKI DOKI 4 br. v e SPOTLITE LOBELL (US) - CHERISH YATZEE e PINE LANE YATZEE (US)
Ägare: Stall Kent Knutsson AB, Knutsson H & A
Uppfödare: Johansson Ingemar, Lenhovda

Lopp 4. V4-2, Trio, Tvilling.
Elbolagets Lärlings- & Ungdomslopp - Stolopp
1640 m. Autostart.
Pris: 20.000-10.000-5.700-4.000-2.500-2.100(2.100) kr.

1 4 HÖWINGS VENUS Eriksson Tobias O (Burman Helena) 4/1640 6,05 2,14 14,6a
2 1 OMEGA BROLINE Lindvall Fredrik (Axén Jörgen) 1/1640 (109) 3,17 14,7a
3 5 DIAMOND MEARAS Ericsson Sofie (Untersteiner Johan) 5/1640 (39) 1,96 15,4a
4 7 BELIZE BRODDA Oscarsson Kevin (Danielsson Håkan) 7/1640 (42) 15,4a
5 11 ESMERALDA JONS Gertsson Erica (Jonsson Thomas) 11/1640 (61) 15,5a
6 9 M.T.JACKIE Ottosson Dan (Bradley Tommy) 9/1640 (307) 16,0a
7 10 JOSEFIN B.T. Gustavsson Jonathan (Davidsson Maria-Therese) 10/1640 (233) 16,2a
Opl. 8 CECILIA C., 3 BUNNY MCGEE, 6 CHI MEARAS, 2 MOONS GOLD RIVER
Strukna: -
Tempo: första 500 14.7 (7 Belize Brodda), 1000 15.2 (7 Belize Brodda)
sista 500 13.6
Segermarginal: huvud
Banförhållande: Något tung bana
Segrare: HÖWINGS VENUS 3 br. s e NU PAGADI* (DE) - SOPHIA NOVEMBER (DE) e GENERAL NOVEMBER (DE)
Ägare: Burman Helena, m fl
Uppfödare: Kleverbeck Marlies & Otto

Lopp 5. V4-3, V5-1, Trio, Tvilling.
Sydsvensk Vitvaruservice/Treåringsserien
3-åriga lägst 6.001 kr.
2140 m. Tillägg 20 m vid vunna 125.001 kr, 40 m vid 420.001 kr
Pris: 25.000-12.500-7.000-4.700-3.100-2.300(2.300) kr.

1 6 NIKY FLAX Untersteiner Peter (Untersteiner Johan) 6/2140 3,26 1,52 15,2
2 4 URIANCA R.L.* (IT) Oscarsson Kevin (Riordan Jerry) 4/2140 (329) 4,83 15,3
3 8 RAJAH SILVIO Eriksson Christoffer (Malmqvist Tomas) 8/2140 (28) 1,49 16,3
4 2 SPEEDY PATRICIA Knutsson Kent 2/2140 (177) 16,4
5 11 MILTON CRUZ Johansson Börje Bs (Fajersson Catrin) 11/2140 (705) 17,3
6 3 VÄSTERBO EXPECT Sjunnesson Jörgen (Bergh Robert) 3/2140 (84) 18,7g
7 9 DEEPAK AM Untersteiner Johan 9/2140 (138) 19,4g
Opl. 5 MADE IN SWEDEN, 10 J.A.CONNIE BELL, 1 RIGEL FACE
Strukna: 7 AMAZING MEMORY
Startförbud: -
Tempo: första 500 16.2 (6 Niky Flax), 1000 17.3 (6 Niky Flax)
sista 500 14.5
Segermarginal: 1 längd
Banförhållande: Något tung bana
Segrare: NIKY FLAX 3 br. v e LOVE YOU (FR) - STAY WITH US (CA) e ANDOVER HALL (US)
Ägare: Stall Respons HB, m fl
Uppfödare: Moureau Nils & Sörensen Preben

Lopp 6. V4-4, V5-2, Trio, Tvilling.
Elbolaget Dahlbergs Elektriska
85.001 - 185.000 kr.
2140 m. Autostart.
Pris: 20.000-10.000-5.700-4.000-2.500-2.100(2.100) kr.

1 1 RUBACUORI ALCA* (IT) Ceka Edvin 1/2140 5,08 1,78 15,6a
2 9 BEAR BY THE DAY Untersteiner Peter 9/2140 (28) 1,31 15,9a
3 11 MARION LINI Fajersson Catrin (Larsson Ingvar) 11/2140 (554) 4,07 16,0a
4 4 J.F.SÅNNA Ginman Oscar (Karlsson Michael) 4/2140 (70) 16,1a
5 7 HIASON ARVELLS Eriksson Tobias O (Burman Helena) 7/2140 (108) 16,3a
6 2 ALFAS HEUREKA Zackrisson Anders 2/2140 (192) 16,3a
7 3 JOLENE DAY Zackrisson Tommy (Zackrisson Anders) 3/2140 (501) 16,8ag
Opl. 12 STAY FREE, 10 DAVID MARGUNN, 6 CINGVAR T.T., 5 COUNTDOWN FOUGETT
Strukna: 8 FOSSY BAND
Tempo: första 500 13.7 (4 J.F.Sånna), 1000 16.1 (4 J.F.Sånna)
sista 500 13.5
Segermarginal: 3 längder
Banförhållande: Något tung bana
Segrare: RUBACUORI ALCA* (IT) 6 br. v e BUVETIER D'AUNOU (FR) - LIZA (IT) e INDRO PARK (IT)
Ägare: Ceka Stable SRL Semplificata, Italien
Uppfödare: Cagnato Alessandro, Italien

Lopp 7. V5-3, V3-1, Trio, Tvilling.
Elbolaget EMJ/Svensk Travsports Grundserie
3-6-åriga svenska 6.000 - 120.000 kr.
2140 m. Tillägg 20 m vid vunna 40.001 kr
Pris: 30.000-15.000-10.000-6.500-4.500-3.000-3.000-3.000 (8 priser)

1 4 DINO DOLLAR Samuelsson Ola 2/2140 1,69 1,31 17,4
2 7 KUNG EDWARD Untersteiner Johan (Dyrberg Nicklas) 2/2160 (28) 1,46 16,9g
3 5 GULLABO DÄCK BLING Zackrisson Tommy (Eriksson Stefhan) 3/2140 (208) 2,13 17,7
4 9 ENGINE INTERFACE Persson Fredrik 4/2160 (139) 17,0
5 6 HEKATE SUND Eriksson Kim (Madsen Thomas) 1/2160 (137) 17,1
6 2 PURPLE LIGHT Madsen Thomas 1/2140 (552) 17,9
7 11 CHARMANDER JONS Wiman Johan (Jonsson Thomas) 6/2160 (509) 17,2
8 12 BJÖRKETS BOUNTY Fröberg Louise 7/2160 (1578) 17,3
Opl. 14 REX GOMO, 10 WALK ALL OVER YOU, 8 FOR JUSTICE ANT, 15 ALSO CANDY, 13 NIDOQUEEN JONS
Strukna: 1 MICRO LADY, 3 G.K.STRATEG
Tempo: första 500 20.0 (4 Dino Dollar), 1000 20.0 (4 Dino Dollar)
sista 500 14.0
Segermarginal: 2 längder
Banförhållande: Något tung bana
Segrare: DINO DOLLAR 3 ljbr. v e CELEBRITY SECRET* (US) - MISS JOLLY DUST (DK) e GIDDE PALEMA
Ägare: Stall Bumlan HB, Hindås
Uppfödare: Runhammar Marie, Hindås

Lopp 8. V5-4, V3-2, Trio, Tvilling.
Elbolaget Emmaboda
185.001 - 595.000 kr.
2140 m. Autostart.
Pris: 20.000-10.000-5.700-4.000-2.500-2.100(2.100) kr.

1 14 GEORGE SÅNNA Sjunnesson Jörgen (Andersson Conny) 13/2140 10,09 2,35 15,1a
2 11 WESTLINE Untersteiner Johan 11/2140 (50) 1,72 15,2a
3 8 ARI BEN Eriksson Christoffer (Jonsson Thomas) 8/2140 (288) 4,91 15,9a
4 4 DREAM VISION Ingvarsson Dennis (Persson Fredrik) 4/2140 (1567) 16,0a
5 5 OLI FOLLO Zackrisson Tommy (Zackrisson Anders) 5/2140 (114) 16,1a
6 7 ZLATAN C.K. Eriksson Kim (Holmquist Emma) 7/2140 (454) 16,1a
7 9 KARLSBERG Johansson Jan E 9/2140 (321) 16,1a
8 10 ALFLINE Niklasson Markus (Larsson Pernilla) 10/2140 (165) 16,3a
Opl. 6 FINISH STAR, 15 K.A.OLILA, 2 FALCON SCOTT, 1 KOSMOPOLIT DU GULL, 3 ROUTE SIXTY SIX (DE)
Strukna: 12 HOT COCK A HOOP, 13 ANGELO AZZURRO
Tempo: första 500 12.0 (3 Route Sixty Six), 1000 15.1 (3 Route Sixty Six)
sista 500 13.0
Segermarginal: en halv längd
Banförhållande: Något tung bana
Segrare: GEORGE SÅNNA 8 mbr. v e GENTLE STAR (NO) - IRANIAN CAVIAR e EXPRESS RIDE (US)
Ägare: Olsson Ronald, Södra VI
Uppfödare: Happy People Racing AB, Tranås

Lopp 9. V5-5, V3-3, Trio, Tvilling.
Elpoolen/Marcon Leps lopp
Lägst 300.000 kr.
1640 m. Autostart.
Pris: 25.000-12.500-7.000-4.700-3.100-2.300(2.300) kr.

1 3 ROD STEWART* (IT) Eriksson Christoffer (Riordan Jerry) 3/1640 1,54 1,28 11,3a
2 6 CALIBER T.T. Persson Fredrik 6/1640 (176) 2,13 12,5a
3 2 I'M GOTTHARD Sjunnesson Jörgen (Andersson Conny) 2/1640 (283) 3,61 12,7a
4 8 MANHATTAN SASSY Eriksson Kim (Persson Fredrik) 8/1640 (1167) 13,1a
5 1 STARO BOBCAT Zackrisson Tommy (Zackrisson Anders) 1/1640 (290) 13,1a
6 7 HENKE DIABLO Untersteiner Peter (Jarvén Maria) 7/1640 (268) 13,5a
Opl. 4 CLEAR SIGN, 9 ALKALIZER AM, 5 FLEX LANEStrukna: -
Tempo: första 500 9.5 (3 Rod Stewart*), 1000 11.7 (3 Rod Stewart*)
sista 500 10.0
Segermarginal: 10 längder
Banförhållande: Något tung bana
Segrare: ROD STEWART* (IT) 6 fux h e LOVE YOU (FR) - VALLEY LANE (DE) e LINDY LANE (US)
Ägare: Ceccaroni Graziano, Italien
Uppfödare: Haras de Villepellee S.C.I., m fl

Kvallopp
2140 m. Voltstart.
4 G.K.DESIGNED DREAM Karlsson Inge N (Löfkvist Clas) 4/2140 - - (gdk1) 20,7
3 LEONARD SÅNNA Ottosson Dan (Jensen Niklas) 3/2140 - - (gdk1) 22,1
1 BEAT'EM ALL Swedberg Robin (Johansson Evelina) 1/2140 - - (ejg1) d3g
Strukna: 2 MELLBY EAGLE

Monté Kvallopp
4-åriga och äldre. Körsvenskrav kat. 4.
2140 m. Monté. Voltstart.
1 ESCAPING TIME Fajersson Maria (Fajersson Greger) 1/2180 - - (gdk1) 23,3g

Premielopp
2-åriga svenskfödda. Körsvenskrav kat. 4. Ej häst med begränsade rättigheter.
2140 m. Voltstart.

5 TJURKHULTS STAR Carlsson Stefan (Rosenberg Maria) 5/2140 - - (1p1) 34,3
2 BENDIX MIGUAN Johansson Mikael W 2/2140 - - (1p1) 34,4g
3 LARRY LO Zackrisson Anders (Olsson Linda M) 3/2140 - - (ejp1) 37,9
4 MISS LILY ELLIE Wiman Johan (Jonsson Thomas) 4/2140 - - (ejp1) 40,5g
1 ESCAPE GIRL G.G. Malmqvist Martin (Olsson Mårten) 1/2140 - - (ejp1) d3g

Rätt V4:

Rätt V5:

Rätt V3:


Totalomsättning
Publik  

TIDIGARE TÄVLINGSDAGAR

Oktober 2016
Måndag 10 oktober (V4)
Måndag 3 oktober (V4)

September 2016
Lördag 24 september (V65)
Fredag 16 september (V64, DD)
Fredag 5 september (V5, V4)

Augusti 2016
Fredag 26 augusti (V5, V4)
Lördag 20 augusti (V5, V4)

Juli 2016
Söndag 31 juli (V5, V4)
Måndag 11 juli (V5, V4)
Lördag 2 juli (V65)

Juni 2016
Söndag 26 juni (V75, DD, V5)
Torsdag 16 juni (V4, LD)
Måndag 6 juni (V64, DD)

Maj 2016
Fredag 20 maj (V65, DD, LD)
Fredag 6 maj (V64, DD)

April 2016
Fredag 22 april (V5)
Fredag 15 april (V64, DD)
Fredag 8 april (V5, V4)
Fredag 1 april (V64, DD)

Mars 2016
Söndag 20 mars (V64, DD)
Lördag 12 mars (V75, DD, V5)
Fredag 4 mars (V5)

Februari 2016
Onsdag 24 februari (V4, LD)
Fredag 12 februari (V64, DD)

Januari 2016
Fredag 29 januari (V64, DD)
Fredag 15 januari (V65, LD)

December 2015
Måndag 28 december (V64, DD)
Fredag 4 december (V5, V4)

November 2015
Fredag 27 november (V5, V4)
Fredag 20 november (V64, DD)
Torsdag 12 november (V5, V4, LD)

Oktober 2015
Fredag 30 oktober (V5, V4)
Fredag 23 oktober (V5, V4)
Fredag 9 oktober (V4)
Fredag 2 oktober (V64, DD)

September 2015
Lördag 26 september (V65)
Måndag 14 september (V5, V4, LD)
Fredag 11 september (V64, DD)

© 1999-2016 Kalmartravet | Sydöstra Sveriges Travsällskap, 394 70 Kalmar | 0480-44 35 50 | info@kalmartravet.se