RESULTAT 2016-11-25

Lätt bana

Det går att beställa hela tävlingsdagen på DVD genom att kontakta info@kalmartravet.se.

Lopp 1

Lopp 1

ArcelorMittal loppet/Tvååringslopp
2-åriga högst 85.000 kr.
1640 m. Tillägg 20 m vid vunna 20.001 kr
Pris: 25.000-12.500-7.000-4.700-3.100-2.300-2.300-2.300 (8 priser)

1 6 ELAIZA CAMTO Eriksson Christoffer (Göransson Carl-Otto) 6/1640 2,70 1,50 16,1
2 1 GLOWBULL FUSION (US) Persson Stefan 1/1640 (56) 1,74 16,4
3 2 ELLE MEARAS Lugauer Conrad (Göransson Carl-Otto) 2/1640 (153) 2,73 16,5
4 9 FLIGHT LANE Untersteiner Johan (Riordan Jerry) 1/1660 (20) 15,6
5 3 TOM C.COGER Persson Fredrik 3/1640 (278) 17,6
6 8 EUROPA SISU Zackrisson Tommy (Axelsson Stefan) 8/1640 (223) 17,8g
7 7 JUSTIN RODNEY Örberg Bo 7/1640 (764) 18,8g
8 5 MICK JAGGER Ginman Oscar (Olofsson Åke) 5/1640 (290) 20,5
d 4 K.A.DACY Johansson Jan E 4/1640 (724) ug

Strukna: -
Segermarginal: 2.5 längd
Segrare: ELAIZA CAMTO 2 br. s e INFINITIF (IT) - BELLSTREET CAMTO e BACKSTREET GUY (US)
Ägare: Stall Göransson HB, Eldsberga
Uppfödare: Stall Göransson HB, Eldsberga

Lopp 2.

LR-Systemloppet
3-åriga och äldre högst 15.000 kr.
2140 m. Tillägg 20 m vid vunna 3.001 kr
Pris: 20.000-10.000-5.700-4.000-2.500-2.100-(2.100)-(2.100) kr.


1 4 HARRY KEE Strandberg Joanna (Magnusson Mikael) 3/2140 4,44 1,66 19,0
2 10 U.S.A.NEO Ginman Oscar (Karlsson Tommy R) 5/2160 (24) 1,41 18,5
3 2 PIKA'S PHOTO Lorentzen Jörgen 2/2140 (87) 2,72 19,5
4 9 ASKÖ ATOS Zackrisson Tommy (Axelsson Stefan) 4/2160 (63) 19,4
5 6 TURBOLENNA Eriksson Kim (Bolin Andersson Ann) 1/2160 (58) 19,5g
6 8 PRETTY HOT STUFF Fajersson Greger 3/2160 (113) 19,9
0 7 DO IT JOKER Olsson Thomas S (Kindeland Lars) 2/2160 (168) 20,1g
0 1 SALSA ON WOOD Ottosson Dan (Westman Leif) 1/2140 (305) 22,0

Strukna: 3 MUNICH GIRL, 5 SKOGANS CALVADOS
Segermarginal: 2 längder
Segrare: HARRY KEE 4 br. v e FRÄKKE FREDERIK (DK) - KAIO e SUPER TILLY
Ägare: Magnusson Mikael & Lindqvist Catharina
Uppfödare: Magnusson Mikael & Lindqvist Catharina

Lopp 3.

Cementaloppet
3-åriga och äldre högst 65.000 kr.
2140 m. Tillägg 20 m vid vunna 9.001 kr, 40 m vid 23.001 kr
Pris: 20.000-10.000-5.700-4.000-2.500-2.100-(2.100)-(2.100) kr.


1 3 BAMBINO WOOD* (FR) Bergh Robert 2/2160 5,75 2,63 16,9
2 5 CARLOS LUCKY Persson Fredrik 4/2160 (254) 5,02 17,0
3 1 UFOS WILDA Andersson Robert 1/2140 (109) 2,76 17,9
4 2 KAPO Ottosson Dan (Holmquist Emma) 1/2160 (228) 17,6
5 7 TOGETHER W.F. (IT) Christensen Benny (Berg Björn) 6/2160 (283) 18,1
6 10 SHIBURAS REDDRAGON Landén Stefan 1/2180 (311) 17,4
7 8 JACK NALAN Fajersson Greger 7/2160 (895) 18,1
0 9 ZOLA HAMMERING Jonsson Thomas 8/2160 (146) 18,3
0 11 MARENGO B.M.W. Gustafsson Kjell 2/2180 (788) 18,6
0 4 MR PANAMERA* (DE) Untersteiner Johan (Hansen Jeanette) 3/2160 (14) 25,8g
d 6 HARLEY ZON Stjernström Micael (Stjernström Jonny) 5/2160 (147) 10g

Strukna: -
Segermarginal: 1.5 längd
Segrare: BAMBINO WOOD* (FR) 5 br. v e GOETMALS WOOD (FR) - SHIRLEY (FR) e URA (FR)
Ägare: Ecurie Etoile, Belgien
Uppfödare: Baudron Jean, Frankrike

Lopp 4. V64-1

Mantum-loppet/Stayerlopp
3-åriga och äldre högst 635.000 kr.
3140 m. Tillägg 20 m vid vunna 75.001 kr, 40 m vid 150.001 kr, 60 m vid 309.001 kr
Pris: 20.000-10.000-5.700-4.000-2.500-2.100-(2.100)-(2.100) kr.


1 8 FLO RIDA SEA Eriksson Christoffer (Södervall Henrik) 5/3180 5,40 1,88 16,5g
2 3 ECUPOS CHARLIE Untersteiner Johan (Robertsson Dick) 2/3160 (47) 2,05 17,0
3 2 DUAL IGNITORS Untersteiner Peter (Andersson Dan J) 1/3160 (114) 3,09 17,2
4 5 BÄCKATORPS HEKTOR Zackrisson Tommy (Johansson Mikael W) 2/3180 (401) 16,9
5 4 KOSMOPOLIT DU GULL Persson Fredrik 1/3180 (74) 17,0
6 6 OLI FOLLO Zackrisson Anders 3/3180 (251) 17,3
7 7 DREAM VISION Ingvarsson Dennis (Persson Fredrik) 4/3180 (415) 17,5
0 1 M.T.ITHAKA Jonsson Evelina (Holmberg Lars) 1/3140 (967) 18,6
0 9 FALK NALAN Swedberg Robin (Gustafsson Roger) 6/3180 (441) 18,1g
0 11 G.K.SPINAROUND Gustafsson Kjell 2/3200 (981) 19,7
d 10 ARIANE D'ATOUT (FR) Bergh Robert 1/3200 (19) 9g

Strukna: -
Segermarginal: 1.5 längd
Segrare: FLO RIDA SEA 5 br. v e FLIRTIN MAN* (US) - DEEP BLUE SEA e KANALOA SEA
Ägare: St Christina HB(Södervall P & H), m fl
Uppfödare: Södervall Henrik, Vittsjö

Lopp 5. V64-2

Paroc-loppet
3-åriga och äldre 150.001 - 550.000 kr.
1640 m. Autostart.
Pris: 30.000-15.000-8.500-5.700-3.800-(2.700)-(2.700) kr.


1 4 ROYAL PRINCE Untersteiner Peter 4/1640 1,55 1,13 13,7a
2 5 SUGARBOY PETOJ Untersteiner Johan (Karlsson Nikolas) 5/1640 (76) 1,41 13,8a
3 1 BARON MAX Crebas Hans 1/1640 (63) 1,34 14,2a
4 7 VIKENS HOT CHILI Eriksson Christoffer (Åkerblom Solbritt) 7/1640 (227) 14,2a
5 6 TIME PASSES D. (DK) Zackrisson Tommy (Axelsson Stefan) 6/1640 (481) 16,3a
d 2 SAINT ROSE Swedberg Robin (Wisén Alexandra) 2/1640 (1343) 6ag
d 3 JAVIER PALEMA Bergh Robert 3/1640 (40) uag

Strukna: 8 YOU KNOW ME (DE)
Segermarginal: 1.5 längd
Segrare: ROYAL PRINCE 5 mbr. v e GIFT KRONOS (IT) - PRINCESS e PINE CHIP (US)
Ägare: Svante Racing KB, m fl
Uppfödare: Bäwerholm Lennart, Norge

Lopp 6. V4-1, V64-3

Abetongs lopp/Skogans Jokers lopp
3-åriga och äldre lägst 550.001 kr.
1640 m. Autostart.
Pris: 35.000-17.500-10.000-6.800-4.300-(3.200)-(3.200) kr.


1 5 RED ROSE AMERICA* (IT) Eriksson Kim (Hansen Jeanette) 5/1640 7,86 2,37 11,0a
2 7 ATTACK DIABLO Untersteiner Peter 7/1640 (194) 3,34 11,1a
3 1 KASH'S CANTAB (US) Lugauer Conrad (Lövgren Joakim) 1/1640 (111) 2,93 11,3a
4 3 ROD STEWART* (IT) Eriksson Christoffer (Riordan Jerry) 3/1640 (28) 11,4a
5 4 CALIBER T.T. Persson Fredrik 4/1640 (285) 11,5a
0 8 STARO BOBCAT Zackrisson Tommy (Zackrisson Anders) 8/1640 (517) 12,3a
0 6 HABITAT (US) Untersteiner Johan (Untersteiner Peter) 6/1640 (18) 13,7ag
d 2 BEATLES Bergh Robert 2/1640 (430) 8ag

Strukna: -
Segermarginal: 1.5 längd
Segrare: RED ROSE AMERICA* (IT) 6 br. s e VARENNE (IT) - ARMBRO VOICE (US) e GARLAND LOBELL (US)
Ägare: Panamera Racing Limited, Danmark
Uppfödare: Guida Italia SRL, Italien

Lopp 7. V4-2, V64-4

Swerock-loppet/Svensk Travsports Unghästserie - Treåringslopp Ston
3-åriga svenska ston högst 80.000 kr.
2140 m. Tillägg 20 m vid vunna 25.001 kr
Pris: 50.000-25.000-17.500-12.500-8.000-5.500-5.500-5.500 (8 priser)


1 9 GLOBAL TENDENCY Untersteiner Peter 4/2160 2,07 1,36 16,3
2 1 EXPLOSIVE DIABLO Untersteiner Johan (Untersteiner Peter) 1/2140 (49) 1,56 17,2
3 14 DOMESTIC ÅS Persson Stefan (Robertsson Dick) 9/2160 (264) 3,25 16,6
4 7 MELBA B.T. Carlsson Stefan (Rosenberg Maria) 2/2160 (235) 16,7
5 8 MY SACRIFICE Dahlén Magnus 3/2160 (207) 16,9
6 6 BRAVO PINESTAR Johansson Magnus R (Johansson Karl) 1/2160 (725) 17,2
7 11 SISTA FÖRLUSTEN Eriksson Kim (Södervall Patrik) 6/2160 (194) 17,3
8 10 PURPLE LIGHT Madsen Thomas 5/2160 (832) 17,5g
0 13 FORTUNE D'INVERNE Zackrisson Tommy (Zackrisson Anders) 8/2160 (341) 17,6
0 5 MAHARANIA JONS Jonsson Thomas 4/2140 (415) 18,5
0 12 ANNELIN Ottosson Dan (Olsson Thomas S) 7/2160 (1664) 18,0g
d 3 ROSALIND FACE Kolgjini Lutfi 3/2140 (44) 12g
d 2 JADE SJÖHAMMAR Eriksson Christoffer (Malmqvist Tomas) 2/2140 (138) ug

Strukna: 4 PINACOLADA AKEMA
Segermarginal: 2.5 längd
Segrare: GLOBAL TENDENCY 3 br. s e ANDOVER HALL (US) - GLOBAL MIX e CANTAB HALL (US)
Ägare: Wendt Konsult & Försäljnings AB,Båstad
Uppfödare: Global Farm AB, Nacka Strand

Lopp 8. V4-3, V64-5, DD-1

Final i Elbolagsgruppens Fyraåringsserie
2140 m. Autostart.
Pris: 100.000-50.000-25.000-13.500-8.000-(5.000)-(5.000) kr.


1 5 ARON THE BARON* (DK) Untersteiner Johan (Hansen Jeanette) 5/2140 3,98 1,36 13,3a
2 7 TINAMO JET* (IT) Eriksson Christoffer (Lindblom Björn) 7/2140 (35) 1,40 13,9a
3 12 PRINCESS FACE Kolgjini Lutfi 12/2140 (36) 1,56 14,3a
4 1 MOON'S OKI DOKI Knutsson Kent 1/2140 (48) 14,7a
5 9 MOON'S BALLERINA Karlsson Inge N 9/2140 (1304) 15,2a
6 4 DIORA SOUND Zackrisson Anders 4/2140 (280) 15,2ag
0 2 STAY CLASSY Lugauer Conrad (Axelsson Stefan) 2/2140 (517) 15,6a
0 8 NOVTON Persson Fredrik 8/2140 (421) 15,7a
d 3 DEVS DAREDEVIL Eriksson Kim (Persson Fredrik) 3/2140 (247) uag
d 11 ALFAS HEUREKA Zackrisson Tommy (Zackrisson Anders) 11/2140 (590) 11ag
d 10 TETRAONE JET* (IT) Persson Stefan (Riordan Jerry) 10/2140 (147) 9ag
d 6 JACK BOWLER Swedberg Robin (Zackrisson Anders) 6/2140 (423) 10ag

Strukna: -
Segermarginal: 6 längder
Segrare: ARON THE BARON* (DK) 4 fux v e VÄSTERBO PRESTIGE* - GOSSIP GAL* (US) e S.J.'S CAVIAR (US)
Ägare: Panamera Racing Limited, Danmark
Uppfödare: Panamera Racing v/Jens Glud Hansen

Lopp 9. V4-4, V64-6, DD-2, V3-1

Final i Treåringsserien
2140 m. Autostart.
Pris: 100.000-50.000-25.000-13.500-8.000-(5.000)-(5.000) kr.


1 3 MONARK NEWMEN Persson Fredrik 3/2140 2,85 1,40 14,3a
2 9 MCSPIRIT Eriksson Christoffer (Malmqvist Tomas) 9/2140 (27) 1,50 14,5a
3 4 HIGH BEAM HANOVER* (US) Persson Stefan (Riordan Jerry) 4/2140 (205) 2,51 14,6a
4 8 URIANCA R.L.* (IT) Lövdal Andreas (Riordan Jerry) 8/2140 (1139) 15,0a
5 1 MILTON CRUZ Johansson Börje Bs (Fajersson Catrin) 1/2140 (1087) 15,5a
6 10 MR FINNSSON Untersteiner Peter (Engström Görel) 10/2140 (568) 16,3ag
0 6 KAXI DAY Zackrisson Tommy (Zackrisson Anders) 6/2140 (972) 20,8ag
0 12 BASIC INSTINCT Eriksson Kim (Hansen Jeanette) 12/2140 (112) ua
d 11 MAGNA CARTA Kolgjini Lutfi 11/2140 (690) 9ag
d 5 ALFAS ICE MAN Zackrisson Anders 5/2140 (940) 11ag
d 7 EXPLOSIVE MERLOT (US) Bergh Robert 7/2140 (49) 6ag
d 2 NIKY FLAX Untersteiner Johan 2/2140 (80) 8ag

Strukna: -
Segermarginal: 1.5 längd
Segrare: MONARK NEWMEN 3 ljbr. h e ORLANDO VICI (FR) - LADY VALUE e ALF PALEMA (US)
Ägare: Stall Hovstallet - Easy
Uppfödare: Newmen Breed AB, Kungsbacka

Lopp 10. V3-2

Fuchs Lubricants lopp
2140 m. Autostart.
Pris: 30.000-15.000-8.500-5.700-3.800-(2.700)-(2.700) kr.


1 3 GLOBAL RESPONS Persson Stefan 3/2140 1,55 1,12 15,3a
2 1 ARN HAMMERING Jonsson Thomas 1/2140 (30) 1,21 15,5a
3 6 LILLAXEL Zackrisson Tommy (Zackrisson Anders) 6/2140 (67) 15,5a
4 4 ÅTTING HORNLINE Ginman Oscar (Svensson Åsa) 4/2140 (297) 15,9a
5 2 DEVS D'AMERIQUE Persson Fredrik 2/2140 (222) 16,1a
d 5 LIVI EDVARDS Eriksson Christoffer (Jonsson Thomas) 5/2140 (217) 6ag

Strukna: -
Segermarginal: 2.5 längd
Segrare: GLOBAL RESPONS 5 mbr. v e CREDIT WINNER (US) - COM MIMMI e RUNNING SEA (US)
Ägare: Travtränare Stefan Persson AB, m fl
Uppfödare: Global Farm AB, Nacka Strand

Lopp 11. V3-3

Celsa-loppet/Kalmars Travshops Amatörserie
3-åriga och äldre 23.001 - 355.000 kr, körda av B-D- eller F- licensinnehavare.
2140 m. Tillägg 20 m vid vunna 115.001 kr
Pris: 20.000-10.000-5.700-4.000-2.500-2.100-(2.100)-(2.100) kr.


1 2 MICRO VICK Ginman Oscar (Holmquist Emma) 2/2140 3,45 1,70 17,2
2 14 SHERIFFEN Gottfridsson Thony (Jonsson Thomas) 3/2160 (38) 1,60 16,6g
3 5 VICTOR MAXIM Örberg Bo 5/2140 (568) 7,23 17,4
4 3 IN FRONT Johansson Börje Bs (Lorentzen Jörgen) 3/2140 (518) 17,9
5 9 MOON'S RUDE BOY Högström Lars (Johansson Ingemar) 9/2140 (695) 17,9
6 11 REX GOMO Gustafsson Kjell (Orneklint Lennart) 11/2140 (363) 18,0
7 7 MY ICON (FI) Hellman Gustav (Aho Mikko) 7/2140 (73) 18,0
8 13 KALLSUP Johansson Jan E 2/2160 (768) 17,8
0 10 FLYNN RIDER Johansson Magnus R (Johansson Karl) 10/2140 (412) 19,1g
0 8 KOONUNGA HILL Elleskog Eje 8/2140 (318) 19,5g
0 6 J.A.CONNIE BELL Karlsson Inge N (Madsen Thomas) 6/2140 (64) 20,1g
d 4 BELLZAPP Olsson Thomas S (Evaldsson Jörgen) 4/2140 (71) 13g
d 1 STRONGER N'THEREST (DK) Odder Hanna (Andersson Robert) 1/2140 (233) tr1
d 12 INGO ROLS Landén Stefan (Olsson Linda M) 1/2160 (1659) 15g
d 15 SOBEL JOCKE Palm Mikaela (Palm Katarina) 4/2160 (139) 14g

Strukna: -
Segermarginal: 1.5 längd
Segrare: MICRO VICK 4 mbr. s e MICRO MESH - VICKY SMASH e SMASHER (US)
Ägare: Holmqvist Karl-Anders & Persson P-O
Uppfödare: Holmqvist Karl-Anders & Persson P-O

Kvallopp

Alla.
2140 m. Voltstart. Spårförbehåll ej tillåtet.
0 1 CREAM BALLOON Zackrisson Tommy (Skäryd Malin) 1/2140 - - (gdk) 18,6
0 4 ENCIPHER F. Svanhall Mats (Westman Leif) 4/2140 - - (gdk) 20,5
0 2 CAJSA LIGUS Ottosson Dan (Evaldsson Jörgen) 2/2140 - - (gdk) 26,7g
0 3 KAVAT NALAN Fajersson Greger (Evaldsson Jörgen) 3/2140 - - (ejg) 28,3g

Rätt V64: 

TIDIGARE TÄVLINGSDAGAR

November 2016
Fredag 18 november (V64)
Fredag 11 november (V64)
Fredag 4 november (V65, LD)

Oktober 2016
Fredag 28 oktober (V5)
Fredag 21 oktober (V5)
Måndag 10 oktober (V4)
Måndag 3 oktober (V4)

September 2016
Lördag 24 september (V65)
Fredag 16 september (V64, DD)
Fredag 5 september (V5, V4)

Augusti 2016
Fredag 26 augusti (V5, V4)
Lördag 20 augusti (V5, V4)

Juli 2016
Söndag 31 juli (V5, V4)
Måndag 11 juli (V5, V4)
Lördag 2 juli (V65)

Juni 2016
Söndag 26 juni (V75, DD, V5)
Torsdag 16 juni (V4, LD)
Måndag 6 juni (V64, DD)

Maj 2016
Fredag 20 maj (V65, DD, LD)
Fredag 6 maj (V64, DD)

April 2016
Fredag 22 april (V5)
Fredag 15 april (V64, DD)
Fredag 8 april (V5, V4)
Fredag 1 april (V64, DD)

Mars 2016
Söndag 20 mars (V64, DD)
Lördag 12 mars (V75, DD, V5)
Fredag 4 mars (V5)

Februari 2016
Onsdag 24 februari (V4, LD)
Fredag 12 februari (V64, DD)

Januari 2016
Fredag 29 januari (V64, DD)
Fredag 15 januari (V65, LD)

December 2015
Måndag 28 december (V64, DD)
Fredag 4 december (V5, V4)

November 2015
Fredag 27 november (V5, V4)
Fredag 20 november (V64, DD)
Torsdag 12 november (V5, V4, LD)

© 1999-2016 Kalmartravet | Sydöstra Sveriges Travsällskap, 394 70 Kalmar | 0480-44 35 50 | info@kalmartravet.se